Ownice i okolica


Nasz ośrodek położony jest w centrum małej, cichej wioski Ownice, ok. 3 km od drogi krajowej nr 22 Gorzów – Kostrzyn. Ten odcinek drogi nr 22 jest też fragmentem popularnej trasy łączącej Poznań z Berlinem. Tylko 20 km dzieli Ownice od granicy niemieckiej.

Ownice Ownice to niewielka wioska położona na terenie gminy Słońsk w województwie lubuskim. Okolica bogata jest w lasy pełne grzybów i dzikich zwierząt. W pobliżu Ownic znajdują się dwa jeziora: Małe Jeziorko w odległości ok 1,5 km oraz większe, Jezioro Radachowskie w odległości 2.5 km. Przez wieś przepływa rzeka Lenka która kilkaset metrów od Kniejówki tworzy wodospad i rozlewisko.


Kościół w Ownicach Ownice są zadbane. Jest plac zabaw, boisko piłkarskie oraz kilka miejsc w których można usiąść przy stoliku i urządzić piknik. Jedno z takich miejsc znajduje się przy wodospadzie. Jest też zabytkowy kościół zbudowany w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Co niedzielę odprawiana jest Msza Św.

Ownice Jedną z największych okolicznych atrakcji dla osób lubiących obserwować przyrodę jest odległy o kilkanaście kilometrów od Ownic Park Narodowy „Ujście Warty”. Oprócz pięknych widoków zwiedzający mogą zobaczyć także rzadkie gatunki ptactwa wodnego.

Sąsiedztwo Parku Narodowego „Ujście Warty” stwarza niebywałą okazję, aby pieszo lub na rowerach z lornetką w dłoni popodglądać życie ptactwa wodnego, a także zobaczyć pasące się na mokradłach konie i bydło. Podążając ptasim szlakiem - w zależności od pory roku - będzie można przyjrzeć się łabędziowi, rycykowi, kormoranowi, gęsi oraz wielu innym gatunkom ptactwa.

W pobliskim Słońsku miłośnicy zabytków będą mogli zobaczyć Kościół oraz ruiny zamku wybudowanego przez Joannitów. Ponadto na liście odwiedzanych obiektów może się znaleźć Muzeum Martyrologii ofiar Obozu Sonnenburg - pierwszego obozu koncentracyjnego na terenach III Rzeszy.